Montaż forniru kamiennego to zadanie dosyć proste, mimo to warto jednak dobrze przygotować się do niego jeszcze przed rozpoczęciem pracy. Odpowiednie podejście do zadania i wiedza teoretyczna oraz odrobina chęci sprawią, że fornir kamienny jest łatwy w montażu jak również będzie prezentować się pięknie przez długi czas a nasz trud zostanie doceniony przez każdego domownika i odwiedzającego dom gościa. Poniżej znajdziesz wszelkie niezbędne informacje potrzebne do prawidłowego montażu forniru kamiennego.
Wybór odpowiedniego forniru kamiennego
Pierwszym zadaniem przed montażem jest oczywiście wybór konkretnego, najlepiej odpowiadającego naszym gustom kamiennego forniru. Na rynku dostępne jest wiele modeli, które można dopasować do swoich preferencji i charakteru pomieszczenia. Warto zadbać tutaj o upewnienie się czy barwy dominujące w interesującym nas arkuszu będą odpowiadały wystrojowi pomieszczenia. Należy tu również pamiętać, że fornir kamienny to materiał całkowicie naturalny dlatego też nie występuje w taśmowo wykonywanym wzorze a każdy arkusz kamienia naturalnego będzie się delikatnie różnił od poprzedniego.
Fornir kamienny – prawidłowy pomiar powierzchni do oklejenia
Prawidłowy pomiar oklejanej przez nas powierzchni sprawi, że montaż będzie dokładny i estetyczny. Aby tak się stało należy zmierzyć długość oraz wysokość ściany czy też interesującego nas elementu. Następnie od uzyskanego wyniku w m2 należy odjąć wszelkie otwory, takie jak drwi lub okna. Uzyskany w ten sposób wynik to ilość materiału niezbędny do wykonania montażu, warto jednak zamówić około 5% nadwyżki, która zapewni nam bezpieczeństwo w sytuacji ewentualnych poprawek.
Przygotowanie narzędzi
Przed rozpoczęciem montażu należy również przygotować wszelkie niezbędne narzędzia i materiały. Są to:
- szlifierka kątowa lub nożyce do blachy –dotną fornir kamienny do oklejanej powierzchni ,
- klej do forniru – specjalistyczny, szybkoschnący klej na bazie polimerów do przytwierdzenia forniru do oklejanej powierzchni,
- grunt do ścian,
- impregnat do forniru – przydatny do końcowego zabezpieczenia forniru przed niszczącym działaniem czynników atmosferycznych ,
- poziomica,
- wałek do farby wyposażony w rączkę,
- papier ścierny – niezbędny do oszlifowania powierzchni przyciętego arkuszu forniru.
Przygotowanie powierzchni do oklejenia
Przed samym montażem należy dobrze przygotować cała oklejana powierzchnie. Oznacza to dokładne jej wyczyszczenie i odtłuszczenie. W niektórych sytuacjach warto również zastosować grunt do ścian, który zwiększa wiązanie kleju.
W przypadku cienkich arkuszy można pokusić się o montaż bezpośrednio na ścianę pokrytą zaprawą lub beton. W takim przypadku jednak warto również pamiętać o oczyszczeniu powierzchni.
Istotne jest również to, by arkusze forniru były całkowicie suche i dobrze dopasowane. Przed samym montażem warto również przymierzyć i odpowiednio ponumerować arkusze by przyspieszyć i ułatwić sobie pracę.
Fornir kamienny – klejenie arkuszy
Klejem najodpowiedniejszym do montażu tego typu produktów jest klej montażowy tworzony na bazie MS polimeru. Jest on dostępny w tubkach oraz w opakowaniach do wyciskania maszynowego i ręcznego. Przyjmuje się, że średnie wykorzystanie tego typu kleju wynosi 1 kg na 1m2 klejonej powierzchni. Należy pamiętać, by aplikować go jedynie na tylną stronę arkusza kierując się po obwodzie i przez jego środek a następnie rozprowadzić go po całej powierzchni za pomocą packi zębatej. W sytuacji zabrudzenia powierzchni fornir kamienny klejem należy poczekać aż spoiwo całkowicie zaschnie i delikatnie usunąć zabrudzenia ręcznie. W celu zabezpieczenia swojego zdrowia należy bezwzględnie pamiętać o prawidłowym wentylowaniu pomieszczenia, w którym odbywa się montaż.
Dociskanie forniru
Odpowiedni sposób dociśnięcia forniru to gwarancja trwałości montażu. Aby tak się stało należy przyłożyć arkusz do ściany a następnie pozbyć się powietrza znajdującego się pod spodem i dopiero równomiernie docisnąć kamień dekoracyjny do ściany. Narzędziem najlepiej spisującym się przy tym zadaniu jest wałek malarski z odpowiednio długą rączką. Należy jednak pamiętać, że nacisk nie może być zbyt mocny, w przeciwnym razie możemy spodziewać się wycieku kleju.
Spoinowanie arkuszy forniru
Fornir kamienny jest materiałem, który należy kleić metodą „na styk”. Oznacza to, że odpowiednio przycięte arkusze przykłada się blisko siebie i łączy bokami. Można również wykonać montaż z wykorzystaniem cienkiej fugi w kolorze kamienia. W takich przypadkach najlepiej jednak zabezpieczyć boki arkuszy przy pomocy taśmy malarskiej, co uniemożliwi ich trwałe pobrudzenie.
Kamień naturalny – impregnacja
Dążąc do jak najlepszego i najdokładniejszego montażu warto jest również zabezpieczyć fornir kamienny przy pomocy odpowiednich impregnatów. Są to środki, które utwardzą powierzchnię i zabezpieczą ją przed zmiennymi warunkami atmosferycznymi oraz uszkodzenia mechaniczne.
PORADY DODATKOWE
BHP oraz środki ostrożności
Fornir kamienny jest materiałem pokrytym od spodu włóknem szklanym dlatego należy zachować wszelkie środki ostrożności, w trakcie jego montażu. W żadnym wypadku nie rezygnuj z rękawiczek, maski przeciwpyłowej oraz okularów w trakcie cięcia arkuszy. Bardzo ważne jest również zabezpieczenie płuc, oczu i skóry przed pyłem włókna szklanego a wszelkie prace wykonywać w dobrze wentylowanym pomieszczeniu.
Forniry kamienne – montaż na starych płytkach
Fornir kamienny jest materiałem niezwykle uniwersalnym, dlatego można go montować na starych płytkach bez konieczności ich zdzierania. Kamienny fornir może być klejony wprost na oczyszczone stare kafelki co pozwala zaoszczędzić sporo naszego czasu.
Jak montować elastyczny kamienny fornir na drzwiach
Kamień dekoracyjny może być również montowany na drzwiach, jednak należy pamiętać o odpowiednim ich przygotowaniu. Forniry kamienne należy oszlifować papierem ściernym oraz oczyścić i odtłuścić klejoną powierzchnię.
Cienki fornir kamienny z łupka naturalnego sprawdza się do tego typu zadań ponieważ jest lekki oraz elastyczny. Pojedynczy arkusz osiąga wagę około 1,5 kg oraz wymiary 122 x 61cm x 2mm. Dzięki temu kamień dekoracyjny nie obciąża nadmiernie drzwi a co za tym idzie nie niszczy ich struktury.
W tego typu montażach warto pamiętać by użyć odpowiedniego kleju na bazie MS polimeru oraz rozprowadzeniu go na powierzchni arkusza pacą zębatą. Klej musi być rozprowadzony równomierną i cienką warstwą, tak by nie wyciekać w trakcie dociskania do powierzchni drzwi. Przy dociskaniu forniru wałkiem malarskich należy również zadbać o pozbycie się wszelkich bąbelków powietrza nagromadzonego w trakcie montażu. W tym celu należy pracować wałkiem wykonując ruchy od środka arkusza ku zewnętrznym jego krawędziom.
Montaż arkuszy forniru kamiennego jest zadaniem wieloetapowym, jednak odpowiednie do niego przygotowanie i użycie dobrze dobranych narzędzi pozwoli uzyskać efekt identyczny jak w przypadku profesjonalnego montażu. Do całkowitego sukcesu wystarczy jedynie postępowanie zgodne z wytyczonymi krokami oraz odrobina dobrych chęci aby cieszyć się piękną okleiną z forniru przez długi czas.